Na wstępie.....

Witam wszystkich odwiedzających.

Do moich hobby należy testowanie oprogramowania a przede wszystkim , śledzenie rozwoju alternatywnych systemów operacyjnych. Z tego faktu będzie wynikała tematyka moich wypocin. Również będę chciał w tym miejscu zaprezentować swoje osiągnięcia, jak i porażki.

czwartek, 12 czerwca 2008

Podstawowe oprogramowanie, czyli co do czego służy...


Przedstawię przykładową listę aplikacji "koniecznych do życia" podczas pracy w systemie Linux . Pokieruję również jak znaleźć dana aplikacje w większości menadżerów pakietów , lub jeżeli jej tam nie ma to wskażę skąd pobrać i jak zainstalować. Większość aplikacji znajduje się w repozytorium Packman dostępnego dla większości dystrybucji systemu Linux. Rówinierz warto jest mieć dodanych kilka dodatkowych repozytoriów polecanych przez daną dystrybucję . Zacznę od najważniejszych , czyli aplikacji nie zbędnych do komunikowania się z światem: Najlepszą przeglądarką internetową jest Firefox i to bez względu na system operacyjny , i nie mógłbym polecić innej przeglądarki internetowej jak właśnie Firefox:
Szukamy pakietu o nazwie : firefox . Kolejną plikacją oczywiście będzie komunikator internetowy . Tu mogę polecić kilka równie dobrych . Kadu : dla ludzi którym wystarczy komunikowanie się z siecią Gadu-Gadu http://www.kadu.net/w/Strona_g%C5%82%C3%B3wna Pidgin : multi komunikator , obsługujący większość sieci opartych o protokół Jaber , Gadu-Gadu itd. Szukamy pakietu o nazwie : pidgin . Kopete : kolejny multi komunikator będący częścią środowiska KDE , obsługuje większość popularnych protokołów , w tym oczywiście nasz rodzimy Gadu-Gadu . Szukamy pakietu o nazwie : kopete No dobra jak już wiemy za pomocą czego łączyć się z światem ( z punktu widzenia zykłego usera ) , to przydało by się wczasie serfowania po sieci posłuchać muzyczki : Amarok : potega jeżeli chodzi o odtwarzanie wszelkiego rodzaju plików muzycznych , nie ma sobie równych, nie ma równie funkcjonalnego odtwarzacza muzyki. Amarok również jest częścią środowiska KDE . Szukamy pakietu o nazwie : amarok
Czasem przydaje się doznania trochę kultury po przez obejrzenie jakiego dobrego filmu. A do tego potrzebny jest jakiś dobry odtwarzacz plików video : Kaffeine : bardzo dobry , funkcjonalny i prosty odtwarzacz filmów . Kaffeine jest częścią środowiska KDE. Szukamy pakietu o nazwie : kaffeine .
SmPlayer : bardzo rozbudowany , o dużych możliwościach odtwarzacz wszystkiego rodzaju mediów audio/video .Sercem Smplayera jest MPlayer. Również jest coraz bardziej popularny na platformie Windows . Szukamy pakietu o nazwie : smplayer . A co jeżeli przyjdzie na stworzenia jakieś grafiki, cza będzie obrobić jakieś zdjęcie ?? Do tego celu możemy również skorzystać z wielu mniej lub bardziej rozbudowanych edytorów grafiki : Krita : bardzo prosty , leki i przyjemny w obsłudze program do obróbki grafiki jak i jej tworzenia. Jego największym atutem jest bardzo szybkie działanie i posiadanie po ręką większości potrzebnych narzędzi. Krita jest częścią środowiska KDE. Aplikacja powinna wystarczyć każdemu zwykłemu użytkownikowi. Szukamy pakietu o nazwie : krita .
Gimp : bardzo rozbudowana aplikacja , posiadająca tysiące narzędzi , gotowych efektów , możliwościami porównywalna do potężnych programów komercyjnych jak np Corel . Posiada interfejs który może sprawić trudności zwykłemu użytkownikowi w odnalezieniu prostych opcji które szuka. Szukamy pakietu o nazwie : gimp . Teraz jeszcze musimy napisać sprawozdanie , sporządzić zestawienie, stworzyć prezentacje ... : Open Office : potężny pakiet biurowy , w którego w skład wchodzą takie aplikacje jak : edytor Textu Writer , arkusz kalkulacujny Calc , tworzenie prezentacji Impress, i wiele innych . Aplikacja dorównuje funkcjonalnością większości komercyjnych pakietów biurowych . Szukamy pakietu o nazwie : openoffice .
I jeszcze przydało by się zrzucić nasze prace, zdjęcia , filmy na płyty CD/DVD/Blu-ray . Do tego celu posłużymy się : K3B : najlepszy program do nagrywania wszelkiego typu/rodzai nośników danych - płyt CD/DVD/Blu-ray . Aplikacja jest częścią środowiska KDE. Szukamy pakietu o nazwie : K3B .
Jeżeli jesteśmy troszkę bardziej zaawansowanymi użytkownikami systemu Linux , to do sprawnej administracji nim i nie tylko niezbędnym narzędziem jest konsola. Tu przedstawię tylko jedną aplikację znacznie wyróżniającą się od pozostałych: Yakuake : konsola normalnie nie widoczna na ekranie , lecz bo użyciu wcześniej zdefiniowanego skrótu klawiszowego wyłoni się nam z góry ekranu bądź dołu , posiada sporo ustawień ułatwiających ciągłe zaglądanie do konsoli ,co tu dużo opisywać sami zobaczcie : Szukamy pakietu o nazwie : yakuake .
W Linux protokół ftp jest obsługiwany przez większość menedżerów plików. Ja używam do tego celu Konqueror . Możesz również zainstalować sobie FileZilla . Tak naprawdę w większości sytuacjach wystarczy Konqueror.
Wystarczy tylko zamontować zasób FTP i możemy korzystać i pracować na nim jak na zwykłym katalogu.
Coś jak Total Commander Tu również jest multim możliwości. Ja znów zaproponuje Konqueror , wystarczy tylko wczytaj gotowy schemat konfiguracyjnych. Jeszcze jest możliwość zainstalowania TC za pomocą WINE - ale po co .
Jeżeli chodzi o kompilator to nalepszym i naj wydjaniejszym jest kompilator standardowo zawarty w większości dystrybucjach Linux i nie tylko. Mowa tu o gcc, gcc-c++ Bardzo rozbudowanym narzędziem do montowania obrazów płyt jest AcetoneISO2 . Pozwala na znacznie więcej niż tylko zwykłe montowanie obrazów płyt.
Jeżeli masz mało popularną kartę WIFI to niezbędnym nażędziem do jej obsługi będzie program wspomagający instalację sterówników twojej karty przeznaczonych dla Windows. ndisinstaller . Po wybraniu tego pakietu zastnie dodany odpowiedni moduł do jądra systemu.
Szersza dyskusja na ten temat toczy się na LivePC.pl : http://livepc.pl/viewtopic.php?f=14&t=478
UWAGI !! !
* Lista aplikacji które tu wyróżniłem jest moją propozycją / sugestią . * Po przez stwierdzenie : "Aplikacja jest częścią środowiska KDE." , mam na myśli to że jeżeli przy instalacji wybranej przez siebie dystrybucji , wybierze się środowisko KDE , to większość tych aplikacji jest instalowana domyślnie. * Wszystkie wymienione przez mnie aplikacje są bezpłatne i dostępne na licencji GNU/GPL v.X * Większość aplikacji które są częścią środowiska KDE, możemy również zainstalować i używać ich, w innych środowiskach graficznych.