Na wstępie.....

Witam wszystkich odwiedzających.

Do moich hobby należy testowanie oprogramowania a przede wszystkim , śledzenie rozwoju alternatywnych systemów operacyjnych. Z tego faktu będzie wynikała tematyka moich wypocin. Również będę chciał w tym miejscu zaprezentować swoje osiągnięcia, jak i porażki.

czwartek, 24 listopada 2011

[domena,DNS,aftermarket] Konfiguracja domeny w AfterMarket.pl

Jeżeli chcesz skonfigurować swoją domenę zakupioną w AfterMarket.pl, to jestem przekonany, że informacje tu zawarte będą Tobie pomocne.

Na początek trochę opowieści "za górami , za lasami .... "

Przyszedł czas, kiedy i ja stałem się posiadaczem własnej domeny. Powodów dla których wykupuje/zakłada się domeny jest jeszcze raz tyle co domen. W moim przypadku niemały wpływ, zarówno na sam fakt założenia jak i nazwę domeny, niepodważalnie miało podjęcie decyzji o rozpoczęciu prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Co prawda obecnie używanie w moim przypadku słowa "firma" jest jeszcze co najmniej nad wyrost. Nie mniej, zapobiegawczo zaklepałem już, nie jako swoje miejsce w sieci.

Dlaczego wybrałem założenie swojej domeny w  AfterMarket.pl ? Przecież jest tak dużo możliwości zakładania domen, za tak zwane 0zł?
Tak , ale ... należy zwrócić uwagę na kwestię przedłużania funkcjonowania domeny. I tam gdzie jest najtaniej przy zakładaniu nie mal zawsze jest najdrożej przy przedłużaniu wykupionej usługi. Jak to wygląda w liczbach:
1. Wykupienie domeny: 10 zł   ( większość konkurencji ma za 0zł)
2. Przedłużenie usługi na kolejne 12 miesięcy: 50zł  (większość konkurencji w okolicach 150 i więcej złotych).
Jak widać, już w rozrachunku 2 letnim zyskujemy minimum 90zł, dłuższy okres to już czysty zysk. A wykupując domenę, zakładamy zwykle potrzebę jej posiadania na więcej niż rok.

Przy tworzeniu "strony" dla mojej "firmy" postanowiłem pójść po najmniejszej linii oporu, czyli skorzystać z gotowców robiących wszystko za mnie. Jako, że jestem wielbicielem produktów Google, nie omieszkałem skorzystać z bezpłatnej usługi Google Sites. Gdzie "stworzenie" nowej strony sprowadziło się w zasadzie do dwóch czynności:
1. Zalogowania się w usłudze.
2. Kliknięcia "Utwórz" nową stronę.
Po czym strona była już gotowa. Sprawę wypełnienia jej treścią odkładam sobie w czasie, pozostawiając niemal puściutką stronę.

Mam domenę, mam stronę teraz tylko podłączyć jedno pod drugie i wszystko gra. Ale nie było to dla mnie intuicyjne, stąd chęć podzielenia się tym doświadczeniem w sieci.

Konfiguracja AfterMarket.pl

Nad konfiguracją nie będę się już rozwodził, gdyż na załączonych zdjęciach wszystko co istotne jest zawarte. W skrócie:

1. Przechodzimy do panelu sterowania naszą domeną i klikamy na zakładkę konfiguracji DNS. Dodajemy serwer DNS od google, klikamy "Zmień DNS":

 

2. Teraz definiujemy "Wpisy DNS"

Jako uwagę dodam że:
1. W polu "Host" wpisujemy nazwę sub domeny, czyli to co ma być przed nazwą naszej domeny.
2. Host "www" jest również traktowany jako sub domena.
3. Typ wpisu ustawiamy na "A".
4. Polu adres podajemy cały adres do naszej stronki.
5. I klikamy dodaj wpis DNS.

Co jeśli nie działa "mojadomena.pl" bez "www", "www.mojadomena.pl" działa ?

Przechodzimy do zakładki "Zmień przekierowanie" i ustawiamy na "www.mojadomena.pl".

Teraz czekamy aż wszystkie serwer DNS z których korzystamy zaktualizują swoje wpisy. Teoretycznie powinno zadziałać w ciągu 15 min, ale jak weryfikuje życie, daleka teoria od praktyki.

Jeżeli coś nie jasno wyraziłem/opisałem, jestem otwarty na dyskusję.

3 komentarze:

  1. a ja zalożyć mail na domenie kupionej w aftermarket?

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydelegować na jakiś serwer i zakładać. Przez sam aftermarket nie damy rady.

    OdpowiedzUsuń