Na wstępie.....

Witam wszystkich odwiedzających.

Do moich hobby należy testowanie oprogramowania a przede wszystkim , śledzenie rozwoju alternatywnych systemów operacyjnych. Z tego faktu będzie wynikała tematyka moich wypocin. Również będę chciał w tym miejscu zaprezentować swoje osiągnięcia, jak i porażki.

wtorek, 8 grudnia 2009

Przeglądarka Google Chrome dla Linuksa jest już dostępna w wersji beta!

Przeglądam jak dzisiejszą pocztę i tu proszę bardzo miła ( czy do końca o tym później ) niespodzianka ... mail pochodził od samego zespołu Google Chrome o takim samym tytule jak ten post o treści w skrócie :

===================================
Witaj użytkowniku Linuksa,opublikowaliśmy wersję beta Google Chrome dla systemu Linux. Dziękujemy wszystkim programistom uczestniczącym w projektach Chromium i WebKit, którzy przyczynili się do tego, że Google Chrome stała się szybką i stabilną przeglądarką. Oto kilka ciekawostek od zespołu Google Chrome:


~60 000 wierszy kodu specjalnie dla Linuksa
23 wersje deweloperskie
2713 poprawionych błędów w wersji Linux
12 zewnętrznych współpracowników pracujących nad błędami w kodzie Google Chrome dla Linuksa oraz 48 zewnętrznych twórców kodu


Dziękujemy za cierpliwość i mamy nadzieję, że spodoba Ci się korzystanie z Google Chrome!


Zespół Google Chrome
http://www.google.com/chrome/intl/pl/w00t.html
===================================


Pierwsza myśl czy to nie wspaniała niespodzianka ? I słusznie - Google dotrzymuje słowa i o to pojawia się do publicznego użytku pierwsza publiczna beta Google Chrome oznaczona numerem : 4.0.249.30 . 
Oczywiście natychmiast podążamy za podanym linkiem by jak najprędzej zobaczyć cóż tam ciekawego się zań kryje :)
http://www.google.com/chrome/intl/pl/w00t.html


Po otwarciu mamy stronę :


Oczywiście podążamy dalej :


Klikamy by pobrać:
Jak widzimy do wyboru mamy pakiety w dwóch najpopularniejszych standardach ( deb i rpm ) zarówno dla architektury 32 jaki 64 bitowej.
W moim przypadku jako że mam openSUSE w wersji x64 wyprałem pakiet rpm dla 64 bitowej architektury.
 Wybieramy odpowiedni pakiet dla naszej dystrybucji i akceptujemy warunki. 
Rozpoczyna się pobieranie :


Teraz mała uwaga przed przystąpieniem do instalacji pod openSUSE , wymagane jest posiadane pakietu lsb w wersji co najmniej 3.2 lub większej , domyślnie po instalacji openSUSE 11.2 jest on w wersji 2.x . Po zainstalować najnowszy pakiet kliknij w poniższy przycisk:


Wszystkie repozytoria +  zależności dodadzą się i zainstalują.


Teraz klikamy na pakiet z pobranym Google Chrome ... trwa instalacja ... czekamy sekundkę i gotowe . Możemy przejść do używania czy też testowania nowej przeglądarki . 


I tyle ... 
Z mojej strony emocję się skończyły , gdyż już od kilku miesięcy pracuję z przeglądarką Chromium która z definicja wyprzedza Google Chrome Linux, defakto jak samo Google przyznaje mogące powstać dzięki projektowi Chromium. 
Więc nie znajdziemy wielu funkcji już dostępnych w projekcie Chromium (obecnie wersja 4.0.266.0) , taką funkcją dla mnie najbardziej rażącą jest brak synchronizacji zakładek .... ale na szczęście jak widać powyżej można zmieniać motywy ( choć to :) ).  Poniżej zrzut z Chromium


I to na tyle, post został napisany z Google Chrome ale puki co zostaje przy projekcie Open Source - Chromium . 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz